به‌روز شده در: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۹
کد خبر: ۳۰۹۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
عکس العمل ایران به تحریم‌های جدید آمریکا
اما انتشار این خبر و اعمال تحریم های جدید در حالی صورت گرفت که تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در وین به سر می برد و این مذاکرات که به منظور به دست آوردن راهکارهای دست یابی به راهکار اجرایی توافق ژنو انجام می شد شب گذشته با ترک مذاکرات از سوی هیأت ایرانی قطع شد. بر اساس توافق نامه ای که ایران با کشورهای 1+5 در ژنو داشتند، اعمال هر گونه تحریم جدید بر علیه ایران باید متوقف شود و اعمال تحریم های جدید آمریکا بر علیه شرکت های ایرانی کاملا بر خلاف این توافق نامه است .
سرویس سیاسی«فردا»: مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 دیشب پس از چهار روز مذاکره فشرده درپی اعمال تحریم های جدید از سوی آمریکا علیه شرکت های همکاری کننده با ایران متوقف شد و یک منبع مطلع این تحریم های جدید را خلاف مسیر توافقات و دلیل اصلی بازگشت تیم ایرانی از وین در میانه مذاکرات خواند. 

مطابق با گزارش خبرگزاری مهر، مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 از دوشنبه هفته ای که گذشت در وین آغاز شد و عباس عراقچی  مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد که در پایان این مذاکرات تاریخ شروع به کار گام اول و مکانیزم اقداماتی که هر دو طرف باید انجام دهند و ساز و کارهای اجرایی آن اعلام می شود.

شب گذشته خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت آمریکا روز گذشته چند شرکت و فرد دیگر  را در فهرست تحریم های ایران قرار داد، بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارتخانه های خارجه و دارایی آمریکا این شرکت ها و افراد به دلیل حمایت از برنامه هسته ای ایران مورد تحریم قرار گرفته اند.

در این بیانیه تصریح شده است: قرار دادن نام افراد و شرکت های جدید در فهرست تحریم ایران نشان می دهد توافق هسته ای اخیر در تلاش های مداوم ما برای تعقیب و مجازات آن هایی که از برنامه هسته ای ایران حمایت می کنند یا در پی فرار از تحریم های ما هستند تاثیری نمی گذارد و نخواهد گذاشت.

از جمله شرکت هایی که هدف تحریم قرار گرفته اند شرکت های مید اویل آسیا و سینگا تانکرز هستند که مقر هر دو در سنگاپور قرار دارد. این شرکت ها متهم هستند به ایران برای دستابی به منابع مالی از طریق یک بانک خارجی و به نیابت از شرکت ملی نفتکش ایران کمک کرده اند.

همچنین یک تبعه اوکراین به نام ویتالی سوکولنکو و شرکت تحت مالکیتش به نام فرلند به دلیل کمک به فروش نفت ایران تحریم شده اند.

اما انتشار این خبر و اعمال تحریم های جدید در حالی صورت گرفت که تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در وین به سر می برد و این مذاکرات که به منظور به دست آوردن راهکارهای دست یابی به راهکار اجرایی توافق ژنو انجام می شد شب گذشته با ترک مذاکرات از سوی هیأت ایرانی قطع شد.

ترک مذاکرات از سوی ایران در حالی است که منابع غربی از جمله رویترز خبر از ادامه مذاکرات در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه هم داده اند و بر این اساس به نظر می رسد تحریم های جدید آمریکا که بر خلاف توافق ژنو و برنامه کار مشترک بوده است ، در ترک مذاکرات از سوی ایران بی تأثیر نیست .

در همین زمینه منابع مطلع نیز به خبرنگار مهر گفته اند که مذاکرات به دلیل تحریم های جدید آمریکا از سوی هیأت ایرانی متوقف شده است. تیم مذاکره کننده ایران به دلیل عدم تعهد آمریکا به توافق مذاکرات را در این مرحله متوقف کرده و به پایتخت باز می گردد.

بر اساس توافق نامه ای که ایران با کشورهای 1+5 در ژنو داشتند، اعمال هر گونه تحریم جدید بر علیه ایران باید متوقف شود و اعمال تحریم های جدید آمریکا بر علیه شرکت های ایرانی کاملا بر خلاف این توافق نامه است .

مسئولان ایرانی پیش از این نیز بارها اعلام کرده بودند که هیچ اعتمادی از سوی ملت ایران به آمریکا وجود ندارد و در صورتی که آمریکا به تعهدات خود پایبند نباشد ایران روند همکاریها را قطع خواهد کرد.

 مایکل مان:گفتگوهای هسته‌ای با ایران به زودی از سر گرفته می‌شود

 در حالی که  منابع خبری از متوقف شدن نشست کارشناسی ایران و گروه 1+5 در وین و بازگشت هئیت ایرانی به تهران خبر دادند، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی توقف مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 در وین اعلام کرد این گفتگوها پس از انجام مشورت های بیشتر در پایتخت های کشورها به زودی از سر گرفته می شود.

مان در انتهای 4 روز مذاکره تیم کارشناسی کشورمان و کارشناسان گروه 1+5 در وین  اعلام کرد لازم است کار بیشتری انجام شود و در پایتخت کشورها مشورت هایی صورت گیرد تا گفتگوهای فنی به زودی از سر گرفته شود.


شماره پیامک: ۳۰۰۰۷۰۸۷
نظرات کاربران
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۲
0
4
اروپا تحریم 10 مدیر کشتیرانی ایران را لغو کرد
ناشناس
|
|
۰۳:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۳
4
3
میشه توضیح بدین چه نقض توافقی شده؟ چه تحریم جدیدی وضع شده فقط شرکتهایی که تحریمها رو نقض کردن تحریم شدن همین
محمد
|
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۳
3
2
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.از اولم معلوم بود حالا آمریکا اینکارو کرد که چند روز دیگه ما بگیم آقا ببخشید ما هسته ای نخواستیم!!اما خوب یه قرون بده آش به همین خیال باش اوباماجاااااان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های سایت