• طلا، سکه و ارز
 
 

92/09/27 - 13:20
شماره: 13920927000848
نسخه چاپيارسال به دوستان
مشروح اظهارات ظریف در دانشگاه تهران
غنی‌سازی ۲۰ درصدی ظرف ۲۴ ساعت قابل بازگشت است/امر و نهی نمی‌پذیریم

محمد جواد ظریف در بخشی از سخنان امروز خود در دانشگاه تهران گفت که ایران در صورت لزوم می‌تواند ظرف ۲۴ ساعت غنی‌سازی 20 درصدی را از سر گیرد.

خبرگزاری فارس: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ظرف ۲۴ ساعت قابل بازگشت است/امر و نهی نمی‌پذیریم
گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در سخنانی در گردهمایی سراسری مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در تالار علامه امینی کتابخانه دانشگاه تهران با اشاره به لزوم نزدیکی علم و دین در راستای اهداف جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که دستگاه سیاست خارجی نیاز به نقدها و نظرات محیط علمی دانشگاه دارد.

*نیاز دستگاه سیاست خارجی به نقدها و نظرات محیط علمی دانشگاه

وی خواستار شکل‌گیری رابطه‌ای نهادینه بین دستگاه سیاست خارجی و حوزه و دانشگاه شد و افزود: چنین کاری برای تبیین سیاست خارجی ضرورت دارد.

ظریف اظهار داشت: اگر مطالب تولید شده در موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی را نگاه کنیم متوجه می‌شویم که آنها درباره مولفه‌های جدید در فضای بین‌المللی صحبت می‌کنند که در آن تاکید می‌شود دوران جنگ سرد تمام شده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های فضای جنگ سرد تصریح کرد که در چنین فضایی دو ابرقدرت چارچوب‌ها را در محیطی متصلب شکل داده بودند که در آن پیروزی و شکست در همین چارچوب تعریف می‌شد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به اینکه پس از جنگ سرد آمریکا دچار توهم شکل‌گیری نظم نوین جهانی شده بود تصریح کرد که با فاصله اندکی مشخص شد که این نظریه توهمی بیش نبود.

وی با بیان اینکه اکنون جهان در یک دوره انتقالی طولانی قرار گرفته تاکید کرد که کسی دقیق نمی‌داند آینده نظام بین‌المللی چگونه خواهد شد.

ظریف با بیان اینکه در چنین فضایی نومحافظه‌کاران آمریکایی در این توهم بودند که در دوره گذار باید با استفاده از ابزار نظامی قدرت موقت آمریکا را نهادینه کنند.

وی با اشاره به شکست به‌کارگیری ابزار نظامی توسط آمریکایی‌ها در جهان تصریح کرد که اکنون نشان داده شده که جهان در دوره گذار است.

*نباید مصرف کننده حوزه علم و شناخت باشیم

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با بیان اینکه از جمهوری اسلامی باید نظریه‌ها برای فهم و تحلیل و توجیه و شکل‌دهی به آینده تولید شود،ابراز داشت: ما شاهد تفاوت‌ها در نظریات آینده‌پژوهی آمریکایی‌ها، چینی‌ها و روس‌ها و اروپایی‌ها هستیم که این نشان می‌دهد آنها علاوه بر اینکه به دنبال فهم جهان هستند به دنبال القای نظرات خود و آینده‌سازی نیز هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به نقش مهم محیط‌های دانشگاهی در نظریه‌پردازی و شناخت نظام بین‌المللی تاکید کرد که ما نباید مصرف‌کننده حوزه علم و شناخت باشیم.

ظریف با بیان اینکه مهمترین مبنای قدرت جمهوری اسلامی خودباوری است تاکید کرد که ما تاکید داریم که حرف و دیدگاه خود را داریم و دنبال مدل و دیدگاه دیگران نمی‌رویم.

ظریف با بیان اینکه قدرتمند بودن ایران نه به خاطر قدرت نظامی- که البته قدرت نظامی نیز دارای اهمیت است- بلکه به برکت انقلاب اسلامی امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، مردم و شهدا این اسلام است، گفت: اینها پایه قدرت ما شده است که اگر این پایه را بپذیریم دیگر نظریات دیگران را نوشخوار نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه کپی‌برداری صرفا به تقویت دیدگاه‌ها و نظریات دیگران کمک می‌کند تصریح کرد که نظریه‌پردازی باید بومی و براساس مبانی قدرت داخلی باشد.

وی مبانی قدرت واقعی ایران را خودباوری مردم دانست و افزود: به برکت پیام امام مردم به این خودباوری رسیدند که دیگران نمی‌توانند چیزی را به آنها تحمیل کنند و مردم نشان دادند که دیدگاه خود را پای صندوق رای نشان می‌دهند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در پای صندوق رای که تاکید کرده بود رای مردم حق‌الناس است تصریح کرد که این سخنان بحثی به حقوق بشر افزود و این اطمینان را ثابت کرد که بزرگترین سرمایه اجتماعی ما است.

*ایران الگوی منطقه

ظریف در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی طی 35 سال گذشته به الگویی در منطقه تبدیل شده که پس از هر رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهوری با دیدگاه‌های متفاوت به قدرت می‌رسد تاکید کرد که امروز در منطقه سکولاریسم افراطی و افراط‌گرایی مدعی اسلام شکست خورده است و آنچه از این آزمایش زمان پیروز بیرون آمده مدل جمهوری اسلامی است و اگر این مدل را مبنا قرار بدهیم چالش‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودمان را درک می‌کنیم.

رئیس دستگاه سیاست‌خارجی کشورمان با اشاره به اینکه بدخواهان ایران هم به این مسئله پی برده‌اند تاکید کرد که دلیل ناراحتی آنها از توافق اخیر ناشی از همین مسئله است.

وی ابراز داشت: اسرائیل پی برده که راه جلوی ایران را گرفتن ایجاد توهم از توان تخریبی ایران است تا از این دریغ جنایت خود را مخفی کند تاکید کرد که اکنون بزرگترین تهدید منطقه و جهان خود را مدعی امنیت می‌داند.

ظریف اظهار داشت که طی 100 روز گذشته زلزله‌ای در روابط بین‌الملل رخ داده چون تمام برنامه‌های دشمنان و بدخواهان برای تهدید نشان دادن ایران با شکست مواجه شدند و فضای ایران‌هراسی از بین رفته است.

وی با بیان اینکه ما مخالف نظام سلطه‌ایم تاکید کرد که ما مخالفت خود را با حرف و دیدگاه خود بیان می‌کنیم که تفکر سلطه را زیر سوال می‌برد و آنها نگرانی‌شان را از این مسئله با ادعای تهدید هسته‌ای و دخالت ایران در امور همسایگان بیان می‌کنند.

ظریف ادامه اظهار داشت که باید ابزار نظام سلطه در تهدید معرفی کردن ایران شکسته شود که این امر باید بوسیله حفظ عزت و اصول نظام باشد.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ما نمی‌پذیریم که به ما امر و نهی شود، ما نمی‌پذیریم که آینده ما را آنها شکل دهند و در زمین آنها بازی کنیم، ما بازی را تعیین می‌کنیم و آینده را رقم می‌زنیم.

* قصد ندارم از رهبری خرج کنم

به گزارش خبرنگار فارس، محمدجواد ظریف در ادامه سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قبل از امضای توافقنامه ژنو مقام معظم رهبری در جریان بودند گفت: من قصد ندارم از ایشان خرج کنم هر لحظه ایشان تصمیم بگیرند مذاکرات متوقف می‌شود.

وی اضافه کرد: ادعای ما این است که مطیع رهبری باشیم و اگر تصمیم بگیرند راجع به کلمات دخالتی کنند تصمیم ایشان است بنده اختیار ندارم وارد این حوزه شوم ایشان چارچوب‌ها را مشخص می‌کنند و مسئولیت مذاکره با من است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: ایشان بزرگواری خود را راجع به تیم مذاکره‌کننده مطرح کردند و من قدردان و سپاسگزار این بزرگواری هستم و معتقدم ما باید خرج نظام و رهبری شویم نه رهبری خرج ما.

این اظهارات ظریف با تشویق حاضران روبرو شد.

وی با اشاره به بی‌اعتمادی مردم ایران نسبت به نیات کشورهای غربی اظهار داشت: ما باید با چشم باز حرکت کنیم.

ظریف با اشاره به توافقنامه ژنو که در چهار صفحه تنظیم شد، عنوان کرد: نیمی از این توافقنامه دیدگاه‌های طرفین است و نیمی دیگر دیدگاه‌های ما و اگر قرار بود که صددرصد دیدگاه‌های ما باشد نطق و سخنرانی بود تا توافقنامه.

*مستخدم مردم هستیم/وظیفه ما برداشتن فشارهاست

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که مردم ما در طول 35 سال گذشته نشان دادند تحریم و فشار کارساز نیست، خاطرنشان کرد: البته این بدان معنا نیست که تحریم فشار وارد نمی‌کند و بر زندگی مردم تاثیر ندارد بلکه وظیفه ما برداشتن فشارهاست و ما مستخدم این مردم هستیم.

ظریف اضافه کرد: وظیفه ما این نیست که برای مردم هزینه درست کنیم بلکه وظیفه داریم این هزینه را برداریم و تعریف دیپلماسی این است که اهداف را با کمترین هزینه به پیش ببریم چراکه هزینه کردن هنر نیست.

وزیر خارجه با بیان اینکه مردم ما نشان دادند که علی‌رغم همه فشارها حاضر نیستند بر اصول خود معامله کنند، گفت: این سرمایه‌ای است که باید از آن بهره ببریم تا مشکل را از روی دوش مردم برداریم.

*امکان رسیدن به راه‌حل هست

وی در ارزیابی از توافقنامه ژنو با بیان اینکه امکان رسیدن به راه‌حل وجود دارد، عنوان کرد: زیرا ما به خودمان مطمئنیم نه اینکه به طرف مقابل اعتماد داشته باشیم.

ظریف با ذکر این نکته که آمریکا و رژیم صهیونیستی قدرقدرت نیستند و تنها قدرت ذات باریتعالی است، اظهار داشت: این را باور کنید.

وی با اشاره به اظهارات اوباما در یک مرکز صهیونیستی مبنی بر اینکه اگر می‌توانستم نمی‌خواستم که حتی یک پیچ و مهره در برنامه هسته‌ای ایران باشد، عنوان کرد: ما باید خودباوری خود را بشناسیم نه اینکه براساس دیدگاه‌های آنها عمل کنیم، زیرا دیدگاه‌های آنها متضمن منافع خودشان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به حضورش در جامعه دانشگاهی در شش سال گذشته، گفت: محیط‌های دانشگاهی ما باید محیط نواندیشی باشد و ما در وزارت خارجه آماده تبادل نظر با اساتید حوزه و دانشگاه هستیم. ما باید شرایط کنونی جهان را بشناسیم.

*کشتی سیاست خارجی کشتی جناحی نیست، کشتی ملی است

ظریف با بیان اینکه نیازمند نقد هستیم، یادآور شد: کشتی سیاست خارجی کشتی جناحی نیست بلکه کشتی ملی است و هرجا سوراخ شود همه با هم می‌رویم.

*اجازه نمی‌دهیم به مردم ایران توهین شود

ظریف در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه مردم انتظار دارند در برابر یاوه‌گویی‌های اوباما و دیگران واکنشی محکم نشان داده شود و نه دیپلماتیک، گفت: ما در برابر حرف بی‌مورد موضع محکم اتخاذ می‌کنیم ،البته ممکن است به زبان دیپلماتیک بیان کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم منافع ملی و حقوق کشور را زیر پا بگذارد.

وی ادامه داد: اوباما این اظهارات را خطاب به گروهی خاص عنوان می‌کند و مطالبی که به ایران نسبت می‌دهند جدید نیست و سال‌هاست که این مطالب را عنوان می‌کنند و به جایی هم نمی‌رسند.

وی اضافه کرد: متاسفانه به جای اینکه حرف جدید اوباما در سخنرانی‌اش مبنی بر پذیرش غنی‌سازی در ایران را در نظر بگیریم حرف‌های جدید او را تبلیغ می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید مجدد بر اینکه نمی‌پذیریم کسی به مردم ما توهین کند، افزود: هر بار یک مقام خارجی به مردم، انقلاب و کشور توهین کند یقین بدانید که دربرابرش واکنش نشان می‌دهیم.

*ساختمان تحریم‌ها فروریخت

وی در پاسخ به سوال نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه امام صادق مبنی بر اینکه ما در مذاکرات ژنو چیز کمی به دست آوردیم و چیزهای زیادی از دست دادیم، با بیان اینکه نظر ایشان محترم است، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها یک ساختمان و فضا بود و خیلی از اتفاقات و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در هیچ قاعده و قانونی نبود و در حال حاضر ساختمان تحریم‌ها و فضای ایجاد شده فرو ریخته است.

وی سروصداهای کوهن معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره تحریم‌ها را در راستای حفظ فضا برشمرد و تصریح کرد: ساختمان برنامه هسته‌ای ما حفظ شده و غنی‌سازی 20درصد با فاصله کمتر از 24ساعت قابل بازگشت است.

وی از حاضران و دوستان تقاضا کرد که متن توافقنامه را بخوانند و به تبلیغات نگاه نکنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره حق غنی‌سازی ایران در توافقنامه ژنو خاطرنشان کرد: ترجمه این متن عین متن انگلیسی است و در مواردی ما احتیاط کردیم و یک مقدار به ضرر خود ترجمه کردیم حق غنی‌سازی و حق هسته‌ای در معاهده ان‌پی‌تی به عنوان حقی غیرقابل انفکاک شناخته شده و قابل شناسایی نیست و باید به آن احترام گذاشت. مثل این است که کسی بگوید حق حیات شما را شناسایی کردم و اگر او شناسایی نکند یعنی ما حق حیات نداریم؟

ظریف با بیان اینکه در این توافقنامه دو بار عنوان شده که غنی‌سازی در خاک ایران خواهد بود و تحریم‌ها برداشته می‌شود، افزود: آمریکایی‌ها قاعده‌ای تحت عنوان قاعده 321 دارند که براساس آن هر کشوری با آمریکا قرارداد هسته‌ای امضا کند تعهد خواهد کرد که غنی‌سازی نداشته باشد.

وی به تعهد امارات متحده عربی مبنی بر اینکه هیچگاه غنی‌سازی نخواهد داشت و همچنین پنج‌سال مذاکره دولت عربستان با آمریکا در این خصوص اشاره کرد و افزود: آمریکایی‌ها این حق را برای آنها نپذیرفته‌اند.

*آدم دروغگویی نبوده‌ام

ظریف اضافه کرد: من در زندگی‌ام آدم دروغگویی نبوده‌ام. من را باور نمی‌کنید. متاسفانه من در داخل باید برای دوستان از روزنامه واشنگتن‌پست نقل قول کنم. اولین کسی که توافق ژنو را در اختیار خبرنگاران قرار داد من بودم ولی دولت آمریکا کاغذی را (Fact Sheet) که در آن غنی‌سازی نبود و روزنامه واشنگتن‌پست که نظرات وزارت خارجه و دستگاه اطلاعات خارجی آمریکا را منعکس می‌کند در مطلبی از دولت آمریکا برای دروغگویی در این زمینه انتقاد کرد.

وی گفت: بحث غنی‌سازی در دو جای سند آورده شده و در سند شروطی را که نمی‌توانستیم بپذیریم برداشتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی با بیان اینکه فاصله دستیابی به توافق نهایی یک سال است، خاطرنشان کرد: مرحله نهایی نیز بایستی مدت‌دار باشد و بعد از مرحله نهایی با برنامه هسته‌ای ایران مثل هر کشور دیگری که سلاح ندارد برخورد خواهد شد.

وی یادآور شد: اگر ما محدودیتی را برای گام اول و نهایی می‌پذیریم، موقتی است.

ظریف با طرح این پرسش که چه تضمینی وجود دارد که به مرحله نهایی برسیم؟ عنوان کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد ما خیالمان جمع است که روند برمی‌گردد و قابل بازگشت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تولید 450 کیلو اورانیوم 20 درصد خاطرنشان کرد: ما 250 کیلو از آن را بدون کمترین مابه‌ازا به اکسید تبدیل کردیم و در طول سه سال گذشته، آژانس در ماه سپتامبر عنوان کرد که اورانیوم 20 درصد شما از 200 کیلو بیشتر شده است.

ظریف افزود: میزان اورانیوم 20درصد ما، علت تبدیل آن به سوخت و رقیق کردن آن مشخص است و من وارد برخی موضوعات نمی‌شوم. حاضرم تهمت و افترا بشنوم، ولی مصالح ملی را فدای دفاع از خود نکنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: من اخیرا سفری به کویت داشتم و خبرنگاری راجع به جزایر سه‌گانه از من سوال کرد که من موضع همیشگی کشور را بیان کردم، اما دوستان من را به وادادگی متهم کردند و از منافع ملی خرج کردند تا دعوای سیاسی را به پیش ببرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به کسانی که او را به وادادگی متهم کرده‌اند گفت: اگر وزیر خارجه شما نیز حرفی زده باید می‌گفتید نگفته. یک نفر به من جواب دهد که آیا این منفعت نظام و کشور است؟ برای چه کسی کار و به چه کسی کمک می‌کنیم؟

وی در خصوص خبر منتشر شده در یک سایت درباره تمایل نتانیاهو برای مذاکره با روحانی عنوان کرد: کدام مقام رژیم صهیونیستی گفته که می‌خواهد با ایران مذاکره کند به جز یک سایت ایرانی؟

وزیر خارجه سوال کرد چرا برای یک رژیم جعلی موقعیت و مشروعیت درست می‌کنیم؟

وزیر خارجه در ادامه با بیان اینکه ساختار برنامه هسته‌ای ما باقی خواهد ماند و آنچه می‌پذیریم قابل بازگشت است، گفت: اما بسیار بعید می‌دانم که فضای روانی شکسته شده به راحتی بازگردانده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: همه باید با هم همدل، همصدا و یکدست از فضای کنونی استفاده سیاسی و اقتصادی کنیم.

وی با بیان اینکه اسلام‌هراسی، ایران‌هراسی و شیعه هراسی سکه بازارهای این بی‌انصاف‌ها (غربی‌ها) شده گفت: در حال حاضر شیعه‌کشی و نقض حقوق شیعه و مسلمانان پسندیده شده و ما باید از فرصت کنونی استفاده کرده و با این مسائل مقابله کنیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که چرا سیاست خارجی کشور محدود به پرونده هسته‌ای و ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس شده و شما چه تلاشی در 100 روز دولت برای مقابله با رژیم صهیونیستی انجام داده‌اید؟ گفت: نتانیاهو به اندازه‌ای که این سه ماه عصبانی شده در 8 سال گذشته عصبانی نشده بود. تلاشم را با افتخار خواهم کرد. ما داریم فرش را از زیر پای رژیم صهیونیستی می‌کشیم.

*19هزار سانتریفیوژ داریم که از اینها 8 تا 9 هزار سانتریفیوژ با اورانیوم می‌چرخد و بقیه یا نمی‌چرخند یا بدون اورانیوم می‌چرخند

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه تزریق اورانیوم به سانتریفیوژها متوقف شده به منزله توقف غنی‌سازی نیست؟ گفت: در حال حاضر 19هزار سانتریفیوژ داریم که از اینها 8 تا 9 هزار سانتریفیوژ با اورانیوم می‌چرخد و بقیه یا نمی‌چرخند یا بدون اورانیوم می‌چرخند. هیچ مابه‌ازایی نبوده است. ما اورانیوم تزریق نکرده بودیم و این هم متعلق به این دولت نیست، بلکه از گذشته بوده است.

* هم مهره برای مذاکره داریم و هم موضوع

ظریف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای شش ماه آینده و مذاکرات اصلی چه چیزی برای معامله داریم و اینکه گفته می‌شود همه مهره‌های معامله را داده‌ایم، تصریح کرد: آنچه الان توافق می‌کنیم قسمتی از توافق نهایی است و برنامه اصلی ما و چارچوب نهایی آن مشخص است. غنی‌سازی در ایران ادامه می‌یابد تحریم‌ها رفع می‌شود و ما نگرانی‌های معقول جامعه بین‌المللی را رفع می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما هم مهره برای مذاکره داریم و هم موضوع برای مذاکره. چیزی که الان است موقتی و شش‌ماهه است.

وی با بیان اینکه براساس توافق ژنو همه تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های دوجانبه و چند‌جانبه هسته‌ای برداشته خواهد شد، گفت: ما راجع به حقوق بشر مذاکره نکرده‌ایم که بخواهد حذف شود.

وی همچنین گفت: ما با آمریکا درباره حقوق بشر و سایر موضوعات مذاکره نکردیم.

* برخی گفتند من صلاحیت ندارم صحبت کنم/ من 20 سال است امنیت بین‌الملل درس می‌دهم

ظریف در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا آمریکا از موشک‌های ساخته شده ایران نمی‌ترسد؟ گفت: آمریکا از فرهنگ شهادت ما می‌ترسد. بزرگترین مانع برای آمریکا قدرت مردم ایران، خودباوری، مقاومت و فرهنگ ایثار و شهادت است و نمی‌توانیم این سرمایه را با سلاح عوض کنیم.

وی با بیان اینکه من اهل شعار نیستم، افزود: برخی گفتند که من صلاحیت ندارم که در این باره صحبت کنم. من متون امنیت استراتژیک آمریکا را خوانده‌ام و 20 سال است که امنیت بین‌الملل درس می‌دهم. نگرانی آمریکا از فرهنگ مقاومت ما است و از سلاح ما نیست.

به گفته وی اگر مبانی قدرت خود را نفهمیم در زمین طرف مقابل بازی کردیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه اوباما از مذاکرات ایران و آمریکا سخن گفته، گفت: اوباما چیزی را لو نداده ما در حاشیه مذاکره با 1+5 با آمریکایی‌ها گفت‌وگو کردیم و من هیچ‌وقت این را مخفی نکردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: چرا همه چشم‌ها به دهن اوباما است، مگر من خودم تماس تلفنی کری را اعلام نکردم؟ ما چیزی برای مخفی کردن نداریم.

وی گفت: من از رهبری خرج نمی‌کنم اما اگر ایشان نظری داشته باشند ما خود را ملزم به اطاعت از ایشان می‌دانیم و ایشان نیز بر این نکته درخصوص من و آقای روحانی اشراف دارند.

ظریف درباره اظهارات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خوشبین به آمریکایی‌ها نیستند، گفت: ما نیز خوشبین نیستیم ما به خودمان و خدا خوشبین هستیم و طرف مقابل نمی‌تواند برای ما تعیین تکلیف کند و ما این توان را داریم که تعیین تکلیف مذاکره را کنیم و ما نیز عدم خوشبینی مقام معظم رهبری را داریم.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره انتخاب سفرا با بیان اینکه تلاش ما در دستگاه سیاست خارجی این است که افرادی را تربیت کنیم که وابسته به کشور و نظام باشند، افزود: در دوران آقای ولایتی با ایجاد دانشکده وزارت خارجه این مسئله به خوبی دنبال شد و ما در حال حاضر دیپلمات‌های خوبی داریم.

وی گفت: هیچکدام از ما و همکارانم زیبنده این نظام و مردم نیستیم ولی تلاشمان را می‌کنیم.

وزیر خارجه همچنین در خصوص دریافت غرامت جنگی از عراق تصریح کرد: ما از حقوق مردم کوتاه نمی‌آییم.

انتهای پیام/ص

اخبارمرتبط :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
ناشناس 
13:58 چهارشنبه 27 آذر 1392
کوهن
معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا
به عنوان یکی از مقام‌های مالی ارشد آمریکا تاکید می‌کند که
بخش اعظم امتیازهای مالی که در ژنو به ایران داده شد
چنان با دقت و مهارت طراحی شده که امکان تحقق ندارند

ایران در حال حاضر فقط به 4/2 از درآمدهایش دسترسی دارد که
برای اداره کشور مبلغ ناچیزی است
تعلیق تحریم پتروشیمی ایران بر اساس توافقنامه ژنو موقتی است
و حداکثر در شش ماه 1/2 میلیارد دلار درآمدهای ایران را افزایش می‌دهد
اما طرف ایرانی این را نمی‌داند که
برای کالای شش ماهه مشتری پیدا نمی‌شود و عملا آن 1/2 میلیارد دلار درآمد برای ایران تحقق پیدا نمی‌کند
در ضمن، به ایران اجازه فروش قطعات یدکی ماشین داده شده
اما با پیش‌بینی‌هایی که انجام شده است
ایران مشتری برای قطعات یدکی نخواهد یافت
طبیعت قرارداد خرید برخی از کالاها طوری است که
حتما باید بیش از شش ماه باشد و ایران نمی‌تواند مشتری شش ماهه برای این دو کالا بیابد
همچنین به ایران اجازه خرید و فروش طلا داده شده است،
اما ایران برای خرید و فروش فلزهای قیمتی مانند طلا نیاز به مبالغ قابل توجهی ارز دارد
همه مجاری که به ایران اجازه دسترسی به ارز را می‌دهد همچنان بسته است
به این ترتیب، ایران نه به ارزی برای خرید طلا دسترسی دارد
و نه به لحاظ محدودیت‌های بانکی، که همچنان برقرار است،
امکان انتقال ارز ناشی از خرید یا فروش طلا را دارد

با صراحتی که معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا به خرج داده
می‌توان انتظار داشت که اعصاب ایرانیان طی 6 ماه آینده
با احساس توهین مواجه شود

http://www.kayhan.ir/920927/2.htm#N206
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... راست می گه بیچاره ! ساختمان تحریم فرو ریخت ! 19 تحریم جدید در راستای ایجاد ساختمان جدید هستند ، اون ساختمون فرو ریخت قراره ساختمان تحریم جدید ساخته بشه ! همچی بیراه هم نگفته !!!!!!!!! پاسخ
15:55 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... در متن توافقنامه هر جا کلمه ی sanctions آمده در کنارش عبارت nuclear - related هم آمده
یعنی در گام نهایی و پس از اینکه ایران تمام تعهداتش را انجام داد
نهایتا فقط تحریم های هسته ای سازمان ملل برداشته خواهد شد
و مطابق توافقنامه تحریمهای بانکی و نفتی مصوب کنگره ی امریکا باقی خواهند ماند !
آقای ظریف راست می گوید
امریکا در توافقنامه تعهد نکرده است که ایران را تحریم نکند
در واقع در توافقنامه آمده است حتی اگر ایران تمام فعالیت های هسته ای خود راتعطیل کند
و حتی فردو و نطنز را از نقشه ی ایران حذف کند،
بازهم امریکا می تواند ایران را تحریم کند

پاسخ
16:42 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... در متن توافقنامه هر جا کلمه ی sanctions آمده در کنارش عبارت nuclear - related هم آمده
یعنی در گام نهایی و پس از اینکه ایران تمام تعهداتش را انجام داد
نهایتا فقط تحریم های هسته ای سازمان ملل برداشته خواهد شد
و مطابق توافقنامه تحریمهای بانکی و نفتی مصوب کنگره ی امریکا باقی خواهند ماند !
آقای ظریف راست می گوید
امریکا در توافقنامه تعهد نکرده است که ایران را تحریم نکند
در واقع در توافقنامه آمده است حتی اگر ایران تمام فعالیت های هسته ای خود راتعطیل کند
و حتی فردو و نطنز را از نقشه ی ایران حذف کند،
بازهم امریکا می تواند ایران را تحریم کند
پاسخ
16:42 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... ای کاش شما مرفهین بی درد و سردار قلمتون وضع زندگی مردم رو درک میکردید. ولی افسوس......... پاسخ
17:56 چهارشنبه 27 آذر 1392
سامی در پاسخ به "ناشناس" 
... سایت فارس فقط واسه یک عده خاصیه. چون فقط نظرات مخالفان دولت یازدهم رو انتقال میده. دمت گرم. واقعا آزادی بیان داری فارس !!! پاسخ
18:01 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... میخوان برج بسازن!! پاسخ
21:12 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... راست گفته ساختمون رو ریختن پائین به جاش یه اسمونخراش میسازن با هزینه از جیب ما.اینه دیپلماسی معتدل. پاسخ
21:19 چهارشنبه 27 آذر 1392
ماکیاولی و آمریکا در پاسخ به "ناشناس" 
... ماکیاولی و غرب : سفارش ماکیاولی به پادشاهان :ا""""ز نظر ماکیاولی شهریارِ زیرک نمی‌تواند به پیمانی که به زیان اوست پایبند باشد. وی هرچند معتقد است که عمل بر اساس پایبندی به پیمان بسیار خوب است، اما هرگاه مصلحت ایجاب کرد و مجبور شد، به هیچ وجه نباید خود را پایبند پیمان کند.""" پاسخ
16:25 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... درود بر ظریف... با هوش، معتدل و با ادب (برعکس گروه های فشار و افراطیون) پاسخ
20:10 چهارشنبه 27 آذر 1392
سعيد 
14:00 چهارشنبه 27 آذر 1392
ظریف حرف نداری بعضی اوقات یه کوچولو ...... ولی واقعا ادب دیپلماسیت حرف نداره چه اصولگرا چه اصلاح طلب چه هر حزب دیگه ای باشیم داشتن چنین دیپلمات هایی عالیه
ناشناس در پاسخ به "سعيد" 
... این فقط نظر شماست... پاسخ
15:56 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... حتما دیپلمات فقط جلیلی و احمدی نژاد. نه؟ (!!!) پاسخ
17:58 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "سعيد" 
... تکبر نزد متکبر عبادت است (پیامبر ص ) ، همه جا نباید مودب بود ، بعضی جاها باید با بی ادب ها رفتاری متفاوت داشت و گر نه باعث جریح تر شدن آنها خواهد شد. پاسخ
15:59 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "سعيد" 
... برای کی؟ پاسخ
16:03 چهارشنبه 27 آذر 1392
امید  در پاسخ به "سعيد" 
... این اعتقادمسیحیته (نه حضرت مسیح ) که کسی اگرسیلی به صورتت زد ، مؤدبانه طرف دیگرصورتت رابگیر تادوباره سیلی بخوری !!! دراسلام چنین چیزی نداریم عزت انسان چیزی است که خداوند رویش تعصب دارد وبارها درقرآن نحوه برخورد بادشمنان معاند اسلام ومؤمنین رافرموده وخودخداهم تهدید کرده وهم برعلیه اونهااقدام کرده ... چی می گیدشما برای خودتون !!!! پاسخ
16:46 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس 
14:17 چهارشنبه 27 آذر 1392
پس از روشن شده زوایای تارک مذاکرات زنو و همچنین برخی موضع گیری های آقای ظریف مانند اظهار نظر در باره قابل مذاکره بودن موضوع جزیره ابوموسی و نا دیده گرفتن قدرت دفاعی ایران اکنون ظریف به پاشنه آشیل دولت تدبیر و امید تبدیل شده است.......
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... "خبرنگاری راجع به جزایر سه‌گانه از من سوال کرد که من موضع همیشگی کشور را بیان کردم، اما دوستان من را به وادادگی متهم کردند و از منافع ملی خرج کردند تا دعوای سیاسی را به پیش ببرند" پاسخ
20:43 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس 
14:26 چهارشنبه 27 آذر 1392
در سخنان آقای ظریف دو نکتۀ مهم وجود دارد:
1-ایشان می گویند مقامات آمریکایی تحت فشار افکار عمومی داخلی مجبور به گفتن این حرفها هستند.خود شما می گویید که حرفهای اوباما جدید نیست بله واقعا جدید نیست بلکه از پیروزی انقلاب این حرفها بوده است. پس فشار افکار عمومی بیش از سی و چند سال است که دارد به روسای جمهور آمریکا فشار می آورند! آقای ظریف این صحبتهای اوباما، کری و ... همگی سیاستهای آمریکا را بیان می کنند. این افراد، رییس جمهور و وزیرامورخارجۀ یک کشور هستند نه یک فرد عادی.در ضمن بنا به گفتۀ آقای پورمحمدی وزیر دادگستری، اوباما هیچ گاه از لفظ حق غنی سازی استفاده نکرده است بلکه از واژۀ ادامۀ غنی سازی استفاده کرده است که از لحاظ حقوقی ایشان به طور کامل در یک برناۀ تلوزیونی بحث کردند.
2-شما می گویید که مذاکرات براساس NPT صورت می گیرد. مگر ما عضو NPT نیستیم. در کجای NPT بیان شده که کشورها باید تا این حد و با این شرایط غنی سازی کنند.تنها فعالیت صلح آمیز ذکر شده یعنی ما می توانیم تا 20 درصد ویا بالاتر را برای فعالیتهای صلح آمیز استفاده کنیم.آیا با 20 درصد می توان بمب اتم ساخت؟ اگر مبنا NPT است می توان با ادامۀ فرایند اتمی کشور، صلح آمیز بودن آنرا اثبات نمود نه با متوقف کردن آن. این مسیر را هر کسی می توانست برود ولی هنر یک دیپلمات با تجربه این بود که بدون توقف صلح آمیز بودن فعالیتهای ما را به اثبات برساند. همچنین چرا در توافق نامه شروطی فراتر از NPT را پذیرفته اید. چون اسراییل ناراحت است این توافق خوب است. با این استدلال اگر ما دست از حزب الله و سوریه برداریم و اسراییل خیلی عصبانی شود آیا این حرکت درستی است؟ آیا مبنای درستی توافق باید عصبانیت اسراییل باشد.
3- شما گفته اید که برای برطرف کردن تنش ایران و امارات حاضر به مذاکره با محوریت جزیره ابوموسی هستید. حال یک سؤال ساده، اگر مذاکرات به نتیجه نرسید و امارات به سازمان ملل شکایت کرد و در آنجا از ما پرسیده شود که اگر این جزیره مال ایران است چرا اصلا مذاکر کردید پس معلوم می شود یه چیزی در این بین وجود دارد و باید جزیره را به امارات بدهید چه جوابی خواهید داشت. بدانید که قاضی، دشمنان شما هستند پس قطعا رای به نفع شما نخواهد یود.با این تفسیر باید با اسراییل بر سر شیراز مذاکره کرد چون حافظ در یکی از ابیاتش آنجا را به عنوان ملک سلیمان نام برده است!
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... بسیار عالی تشریح کردید

تشکر پاسخ
15:43 چهارشنبه 27 آذر 1392
علی پروین در پاسخ به "ناشناس" 
... اینکه شد سه تا! پاسخ
16:04 چهارشنبه 27 آذر 1392
reza در پاسخ به "علی پروین" 
... راست میگی من هم چند بار شمردم شد سه تا! پاسخ
21:19 چهارشنبه 27 آذر 1392
رضا مکانیک سایبری 
15:41 چهارشنبه 27 آذر 1392
بعضیا تو مملکت ما کسی رو بت کردن واسه دیپلماسی که کل امریکا را نه بعنوان کدخدا بلکه بعنوان صاحب کل جهان میدونه .

چه زود شکست .

آقای ظریف دانشکندان هسته ای بخصوص تیم شهد احمدی روشن رو میندازین بیرون . بخاطر اعتراض پدر شهید بهش توهین میشه توسط عناصرتون .

اصلا میدونین وقتی یک سایت هسته ای رو تعلیق میکنین جقدر طول میکشه تا راه اندازی شود ؟

اون از اظهار نظرتون در مورد سیستم دفاعی کشورمون . اینم از اظهارنظرتون در مورد فعالیت هسته ای .
masoud در پاسخ به "رضا مکانیک سایبری" 
... اصلا بعضی ها عددی نیستن که به دکتر ظریف بگن باید یا میدونی یا اگه...
دکتر ظریف یه دونست تو کل ایران وقعا جای تاسف هست که چرا از ایشون تو این سمت قبلا استفاده نشد پاسخ
18:02 چهارشنبه 27 آذر 1392
زهیر 
15:49 چهارشنبه 27 آذر 1392
برادر ظریف یک حرفی نزن که بعدا مجبور بشی روش سیمان بکشی
منظورمون همون اظهاراتت راجبه موشک هاست .
ناشناس در پاسخ به "زهیر" 
... واقعا" حق با شماست پاسخ
17:12 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس 
16:00 چهارشنبه 27 آذر 1392
فقط جنگ درست نکن جون مادرت
رسول در پاسخ به "ناشناس" 
... بابا از جنگ نترسید اگه جنگ بشه ما ترسی نداریم
کل دنیا باید با جنگ درگیر بشند هرجای امریکا واسراییل رد پایی داشته باشند هدف قرار میگیره
بعدش اون کشورها هم حرفی میزنند وهمه با هم درگیر میشیم
بعدش یک تلیت ابگوشت براامریکا درست میشه پاسخ
17:40 چهارشنبه 27 آذر 1392
حسين 
16:01 چهارشنبه 27 آذر 1392
ظريف جان چند وقت ديگه هم طي 24 ساعت غني سازي 20 درصدي قابل برگشت مي شود ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بعدش شما مي گيد در موقع لزوم ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس 
16:08 چهارشنبه 27 آذر 1392
برادرهایی که هنوز داغ دار نتیجه ی انتخابات 24 خرداد هستند به هر دری میزنند تا چوب لای چرخ دولت تدبیر و امید کنند.ولی آقایون فارسی با گذاشتن این پیام های طولانی از طرف مخالفین دولت ، نه شما و نه مخالفین راه به جایی نخواهید برد.افراط و افراط گری شکست خورده .ما به داشتن وزیر خارجه ای که هم از لحاظ تدبیر و از هم از لحاظ دانش در چنین سطح بالایی قرار دارند افتخار می کنیم.خداوند نگه دارش باشد هم از دست اجانب خارجی و هم از دست بدخواهان داخلی.
... در پاسخ به "ناشناس" 
... ما چوب لای چرخ گذاشتیم یا همفکران شما در سال 88 ؟ تا ابد این ننگ جبین شما و همفکران خائن شما نقش بسته ، ضمن اینکه آقایون مدبر !! تا الان تحریم ها رو هم زیادتر کردند ولی نمی خوان به مردم راست بگن ، و مدعی میشن اینها نقض نیست ! اگر نقض نیست پس با همین حسن نیت یک طرفه ادامه بدید ... پاسخ
16:28 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... ببین دوست من، دولتی که هنوز کارش را آغاز نکرده چگونه میتواند بگوی من تدبیر دارم. این ادعا را باید چند سال دیگر و با نشان دادن عملکرد خود ثابت کند. در مورد امید هم که باید بگویم آدمهای ساده را راحت میتوان به هر چیزی امیدوار کرد و آدمهای پخته نیازی به امیدسازی ندارند زیرا خودشان متغیرهای واقعی را رصد میکنند. پاسخ
16:37 چهارشنبه 27 آذر 1392
ح. م  در پاسخ به "ناشناس" 
... نه تنها دولت تدبیر است در صداقت و عمل هم بهترین می باشد. مثلن دوهفته پیش ذخایر مواد غذایی خالی بود و دیروز اعلام شده واردات مواد غذایی متوقف شده است چون به مقدار کافی ذخیره وجود دارد. خوب اگر می شود کشتی ها را در دو هفته با ایمیل به مقصد رساند من هم به این دولت اطمینان می کننم و دیگر دنبال دکتر روانی نمی روم. پاسخ
18:46 چهارشنبه 27 آذر 1392
زهیر در پاسخ به "ناشناس" 
... صد در صد حق با شماااااااااست
امریکا سال هاست که چهره ی غیر قانونی در جهان دارد . کسی که خودش را به خواب زده نمیشه بیدار کرد عزیزم
پاسخ
18:58 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس 
16:12 چهارشنبه 27 آذر 1392
مهم از هم پاشیدن وجه قانونی تحریم ها در بین ملت ها است. حتی اگر تحریم ها فرو نریزد ولی وجه غیرقانونی به خود بگیرند برای ما کافی است.
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... الان تحریم هاکجاوجه غیرقانونی بخود گرفته است ؟؟!! کاش ارزش آن چیزی که ازدست دادیم باچیزی که بدست آوردیم برابر بود همان برد- برد اصطلاحی خودشون ، ولی چنین نیست این موافق نامه خیلی بدترازاونی است که فکرش رامی کنید ازهمه جوانب که بنگرید صدمه خوردیم . پاسخ
16:49 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... دوست عزیز این تحریم ها وجه غیر قانونی داشت اما امریکا وغرب با شانتاژ خبری و وارونه جلوه دادن حقایق و ترفند های رسانه ای اجماع جهانی رو ایجاد کرد. حالا هم خوش بین نباشید چون رسانه در دست اونهاست و حقیقت رو اونطور که بخوان به مردم دنیا تحویل میدهند پاسخ
18:35 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... حال که ما که طرف اصلی هستیم نشستیم پای مذاکره یعنی تلویحا به ان مهر قانونی بودن زدیم.مثل اینکه کسی خانه ما رو غصب کنه وما به جای بیرون انداختنش بریم باهاش سر کرایه کردنش چونه بزنیم. پاسخ
21:24 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس 
16:13 چهارشنبه 27 آذر 1392
به قول اقای روحانی برخی افراد علاقه زیادی دارند وقتی آتشی در جال خاموش شدن هست براش هیزم میارند
بس کنید دیگه چطوری روتون میشه نظز بدین بعد از این همه مشکل که توی این هشت سال برای کشور بوجود آمده
تفکرات شما را دیدیم کشور چه از لحاظ داخلی چه خارجی به چه روزی افتاد
بگزارید این ها هم هشت سال کار کنند بعد بگید دیدید دیدید
برخی مثل بچه ها دنبال بهانه میگردند
زشت
بدور از همه چیز هست چه برسد به اسلام
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... دوست عزیز این آتیشی که الان به پاست ، هیزمش رو قبلا برادران اصلاحاتچی تهیه کردند ، یه تحقیق بکن ببین چه کسانی باعث شدند اسرار نظامی ایران در اختیار بیگانگان قرار بگیرد ؟ همین همفکران جنابعالی بودن ، حالا بگذریم از اون فتنه 88... پاسخ
16:23 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... این چند سال اخیر البته دولت گذشته هم مقصر است ولی امید کسای دیگه تو دل دشمن روشن کردن
وگرنه خیلی بهتر تو سالهای قبل موضوع تمام میشد البته مثل اون موقع نه نکه التماس میکردن دو سه تا سانتریفیوژ داشته باشیم اونا میگفتن شما لیاقت ندارید بعد چیزای دیگرم به فروش میخاستن بگزارن پاسخ
16:34 چهارشنبه 27 آذر 1392
حسین مدون در پاسخ به "ناشناس" 
... دوست عزیر سیلو ها خالی بود ولی اکنون بعد از دو هفته اعلام شده است که واردات مواد غذایی متوقف شده است چون به اندازه کافی ذخیره وجود دارد. آیا شما می توانید به این دولت اعتماد کنید آیا ذخایر داخلی کشف شده یا کشتی را با ایمیل فرستاده اند. پاسخ
17:47 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... دسترنج دانشمندان و کارگران ما در طرح های عمرانی و علمی متعلق به مردم است و نباید منافع ملی مخدوش شود چون از قیافه فلان کس خوشتان نیامد و یا باید برعکس گذشته کار کرد. این صفحه برای نشان دادن نظر مردم است که بهتر است یک پاسخ منطقی بدهید نه اینکه 8 سال صبر کنیم. مگر در دولت گذشته انتقادها ازادانه صورت نمی گرفت که می خواهد حالا مردم نظر خود را ندهند. پاسخ
19:07 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس در پاسخ به "ناشناس" 
... خجالت هم خوب چیزیه! حالا باید برای نظر دادن هم از شما اجازه بگیریم؟ مگه کار خلاف دین یا قانون کردیم؟! چطور توی این ۸ ساله گذشته (مخصوصاً ۲-۳ سال اخیر) که به خاطره نابسامانی اقتصادی شماها صبح تا شب به دولت و افراد وابسته به اون ایراد می‌‌گرفتید و بد و بیراه میگفتید نظر دادن مشکلی‌ نداشت؟! واقعا که...!
پاسخ
19:07 چهارشنبه 27 آذر 1392
ناشناس 
16:22 چهارشنبه 27 آذر 1392
آدم بعضی نظرها رو که میخونه شک میکنه اینا ایرانین،جناج از همه چیز براشون مهم شده،من خودم به داشتن چنین دیپلمات باهوشی افتخار میکنم.
ناشناس 
16:42 چهارشنبه 27 آذر 1392
آقاي شريف ميگويد طي اين 100روزه زلزله اي درروابط بين المللي رخ داده ..ولي بايد گفت كه شدت اين زلزله بيست در صد ي بوده كه توانست غني سازي مارا متوقف كند.
ناشناس 
17:16 چهارشنبه 27 آذر 1392
هی دم از دیکتاتوری اصولگراها میزنین. شما که طاقت تحمل نظر مخالف که چه عرض کنم، حتی طاقت دیدن کسی که از جناح خودتون نیست رو هم ندارین
مجید 
17:23 چهارشنبه 27 آذر 1392
احسنت به ظریف
ناشناس 
17:33 چهارشنبه 27 آذر 1392
ایران زیر بار تعهد رفته است.چرا این حرف را می زنید.
در متن توافق آمده است: هیچ کاری صورت نمی گیرد مگر با توافق جمع.حالا چطور اذعان می کنید که ما می توانیم؟؟؟!!!!!!!!
مصطفی 
18:02 چهارشنبه 27 آذر 1392
آقای ظریف فقط برای ملت خودش زیبا صحبت می کنند.صحبت های ایشان برای بنده ، زیبایی و بزرگی هندوانه را مطرح کرند. از داخل هندوانه مطلع نشدیم.
ناشناس 
18:11 چهارشنبه 27 آذر 1392
غنی سازی 20 درصد شاید ولی 196 کیلوگرم سوخت 20 درصد خیر!
محمدی 
18:23 چهارشنبه 27 آذر 1392
ساختمان تحریم ها روز به روز محکم تر می شود اقای ظریف لطفا به شعور مردم توهین نکنید
محمد در پاسخ به "محمدی" 
... جنابعالي هستيد كه به شعور مردم توهين مي كنيد
كي شما را نماينده ي مردم كرده است؟ مردم به اين دولت راي دادند و پشت ان هم ايستاده اند. در اين چند ماهه اين همه زحمت كشيده شده است. نمك نشناسي كار به جايي نمي برد. به جاي زير پا خالي كردن و نق زدن كمي هم به فكر بهبود وضعيت كشور و حمايت از دولت منتخب باشيم پاسخ
20:10 چهارشنبه 27 آذر 1392
رسول 
18:25 چهارشنبه 27 آذر 1392
ظریف جان ما دوست داریم وقبولت داریم چون رهبری از شما حمایت میکنه
البته باید با دقت وهوشیاری کار کنید
ولی مهم اینه که خروجی کارتون چی باشه
مردم اسایش وارامش وامنیت وعزت وشرافت میخواهند
مردم میخواهند جلوی گرونیها گرفته بشه به گردن دیگران نندازید
ولی به هرحال ما تا اول سال 93 منتظر میمونیم سال دیگه مشخص میشه حرف تا عمل چقدر فاصله داره
جوجه را اخر پاییز میشمارند
ناشناس در پاسخ به "رسول" 
... احسنت بیاین ببینیم آخر مذاکره چی میشه از الان پیشگوئی نکنیم پاسخ
21:36 چهارشنبه 27 آذر 1392
میلاد 
19:13 چهارشنبه 27 آذر 1392
اقای ظریف بدون این انحراف رژیم صهیونیستی مربوط به این چند سال اخیر نیست بلکه از زمان پیامبران شروع شده و تا حالا ادامه داره. و همه چیزو اینقدر ساده نبین. این را بدون که تا زمانی که سر دین و اسلام واستیم هرگز امریکا با ما خوب نمیشه چون منافع ما در صورت داشتن دین با منافع اونا زمین تا اسمان فرق میکنه. این را هم بدون که کشورهایی که امریکا اونا را زیاد کار نداره بخاطر اینه که اونها هدف الهی انچنانی ندارن که منافع امریکا را در خطر بندازن هرچند که با همین کشورها هم به صورت ضاهری کاری نداره و از درون چیز دیگری هستش. اما اسلام واقعی میگه که در برابر ظلم ساکت نباش. پس همین یعنی دخالت در منافع امریکا. قدرت گرفتن امریکا 400 ساله به چه شکل بوده؟؟ ایا بر اساس انسانیت بوده؟ یا بر اساس گرفتن حق دیگران؟؟ ایا در حال حاضر این کار را رها کرده؟ یا هنوز داره انجام میده؟؟ اگر این کارا رها کنه ان قدرتی که در 400 سال بر اساس این حق خوری بدست اورده چی میشه؟ ریشه خراب حق خوری که امریکا را ساخته چی میشه؟ وقتی اسلام مخالف اینهاست و اجازه سکوت درباره اینها را نمیده ایا میشه امریکا با این مکتب خوب باشه؟ بعضی میگن امریکا باید منافع اش ایجاد بشه!! ایا میشه حتی منافعش را در کنار این مکتب داشته باشه و منافع اون با این مکتب اصلا کوچکترین سازگاری داره؟
ناشناس 
20:18 چهارشنبه 27 آذر 1392
خدا آخرش رو ختم به خیر کنه فقط چنگ نباشه
ناشناس 
21:17 چهارشنبه 27 آذر 1392
وقتی اورانیوم 20 درصد رو پودر کردی هم باز قابل برگشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 
 
پربازدیدترین اخبار فارس
 
 
پربحث ترین اخبار فارس
 
 
پربازدیدترین اخبار سیاست خارجی