یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ تهران ۱۶:۳۹ - ۱۷ مه ۲۰۱۵

ايران / سياسی

اوباما: هرگونه تحريم جديد کنگره عليه ايران را وتو می کنم

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا با استقبال توافق ايران و گروه ۱+۵ برای اجرای «برنامه اقدام مشترک» گفته است، هر گونه تحريم جديدی را که کنگره‌ در جریان اجرای اين توافقنامه عليه ايران تصويب کند، «وتو» خواهد کرد.

رييس جمهوری آمريکا روز يکشنبه ۲۲ ديماه در بيانيه ای گفته است: با توافقی که امروز برای اجرای «برنامه اقدام مشترک» که در نوامبر سال جاری اعلام شد،‌ جمهوری اسلامی ايران برای نخستين بار در طول يک دهه با اقدامات مشخصی برای توقف توسعه برنامه هسته ايش و به عقب برگرداندن برخی قسمت های کلیدی اين برنامه، موافقت کرد.

ايران و آمريکا، بريتانيا، فرانسه ، روسيه و چين به همراه آلمان، کشورهای عضو گروه ۱+۵،  در سوم آذرماه سال جاری به توافقی موقت برای حل مناقشه هسته ای ايران دست يافتند. طبق اين توافق، ايران پذيرفت تا طی شش ماه  بخشی از فعاليت های هسته ای خود را تعليق يا متوقف کند و در مقابل کشور های ۱+۵  نيز در اين مدت شش ماه تحريم جديدی را  عليه ايران اعمال نکنند و برخی تحريم ها را کاهش دهند.

در همین حال ایران، بریتانیا، و آمریکا روز یکشنبه ۲۲ دیماه تایید کردند که اختلافات بر سر اجرای توافقنامه ژنو را حل کرده اند.

رییس جمهوری آمریکا در بیانیه روز یکشنبه  توافق به دست آمده را  «پیشرفتی» محسوس و واقعی دانسته و آن را «گامی مهم و رو به جلو » توصیف کرده است.

باراک اوباما در اين بيانيه با اشاره به تعهدات ايران در توافق ژنو گفته است: تا زمانی که ايران تعهدات خود را اجرا کند و ما بتوانيم به راه حلی فراگير و جامع برای برنامه هسته ای ايران دست يابيم، بخشی از تحريم ها به صورت محدود کاهش خواهد يافت.

رييس جمهوری آمريکا تصريح کرده است: در همين حال، ما به شدت نظام تحريم های عليه ايران را ادامه می دهيم و چنانچه ايران تعهدات خود را اجرا نکند،‌ ما تحريم ها را تشديد خواهيم کرد.

باراک اوباما تصريح کرده است که تحريم های بی سابقه و اقدامات ديپلماتيک شدید باعث بازگشت ايران به ميز مذاکرات شد.

وی اضافه کرده است: تحريم های مضاعف و تازه تلاش های ما برای حل مسالمت آميز مساله هسته ای ايران را به مخاطره خواهد انداخت و من هرنوع مصوبه تحريم تازه (توسط کنگره) را در جريان مذاکرات وتو خواهم کرد.

طی هفته های اخیر  شماری از اعضای کنگره آمریکا خواستار تشدید تحریم های ایران در صورت شکست توافق ژنو شده بودند.
زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
ترتیب:
صفحه از ۳
    بعدی 
توسط: ir.morteza
۲۴ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۳:۴۹
آقا چرا دارید مارو بازی میدید .. یا تحریمارو کاهش بدید و مارو راحت کنید
یا هی نگید ایران میخواد بمب اتم بسازه ، اینا همش حرف هایی که به اندازه هیچ ارزش نداره .. حالا هم که داریم با جهان به توافق میرسیم کنگره داره نشون میده که خودش یکی از نقض کننده های قانونه با تصویب تحریم های ظالمانه ...
تحریم های اینترنتی هم مربوط میشه به ساخت بمب اتم ایران .. چرا حرفی میزنن که نشده
تحریم های گوگل و یاهو . سرویس های ضد ویروسی اینترنتی هم مربوط میشه به بمب اتم ....بس کنید خسته شدیم
یه دفعه بگید ما از ایران خوشمون نمیاد و داریم یه راه برای نابودی کاملش پیدا میکنیم

توسط: طرفدار حمله نظامی از: ایران
۲۴ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۰:۳۴
آقای اوباما وقتی به این نتیجه رسیده اید که این جانیان به دنبال ساخت سلاح اتمی هستند ، چرا به آنها زمان لازم را برای تکمیل کارشان ، تحت عنوان تحریم ، میدهید .? چمبرلین قبل از جنگ با هیتلر مدارا کرد خیلیها به بیسوادی من با سیاست مماشات با هیتلر مخالف بودن و تاریخ نشون دادکه اونا بهتر از چمبرلین میدونستند حتی هیتلر در یکجا بهمین نکته اشاره کرده و ثبت هست که گفته اگر چمبرلین درفلان موقع قبل از قدرت گیری آلمان جلوی بلوف ما می ایستاد ما به اینجا نمیرسیدیم !

توسط: دکترای تاریخ از: کرج
۲۴ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۰:۳۲
با فرشاد کاملا موافقم یا رژیمی مثل هیتلر نمیشود جنگ نکرد دنیا نباید اشتباه خود را در دادن وقت به هیتلر و تسلیم چکسلواکی و اتریش به او قبل از جنگ جهانی تکرار کند , تنها راه حمله نظامیست .

توسط: ایدین از: تهران
۲۴ ۱۰ ۱۳۹۲ ۰۸:۲۰
من فکر میکنم خیلی جرات می خواد با کنگره در افتادن و وتو کردن . اووو بااا ماااااست پرزیدنت اوباما .واقعا ممنون

توسط: نام مستعار
۲۴ ۱۰ ۱۳۹۲ ۰۳:۲۳
شخصیتی سیاسیو خردمند که تاریخ ساز توام با برقراری صلح گردیده.

توسط: هومن از: ايران
۲۳ ۱۰ ۱۳۹۲ ۲۰:۴۷
اوباما ميداند كه اين داستان تحريمها فقط براثرفشارلابي اسراييل در امريكا است،اسراييل براي منحرف كردن اذهان همومي ملتها از مسئله فلسطين وداشتن كلاهكهاي هسته اي اين رژيم ،سعي دارد مسئله اتمي ايران را لاينحل نشان بدهد وگرنه به فرض اگرايران روزي بمب اتم هم داشته باشد با اسراييل كه صاحب 200تا300 كلاهك هسته اي است چه كاري ميتواند بكند؟؟

توسط: نام مستعار
۲۳ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۹:۵۹
آقای اوباما دستت درد نکنه . یادم هست دو پونزده سال پیش خیلی شایع شد که کلینتون دموکرات یک اسکناس هزار تومنی تو دست داشت و یک اسکناس ( یا سکه ! ) یک دلاری هم تو دست دیگه اش و میگفت میخوام این دوتا رو بهم برسونم . حالا هم اگه اوباما همین حرکت رو تکرار کنه خیلی خوشحال میشیم !

توسط: آگاه سیاسی
۲۳ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۹:۴۰
آقای اوباما اگر دو سوم کنگره به این تجریم های رای مثبت بدهند / شما نمی توانید وتو بکنید.
مردم ایران امیدوار باشید عربستان و اسرائیل با پول کنگره امریکا را نخرنند

توسط: نام مستعار
۲۳ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۸:۵۲
جمهوری اسلامی ایران حق داشتن نیروگاه هسته ایی صلح امیز ندارد برای اینکه رئیس حکومت خامنه ایی و نظامی ها می خواهند هر چیزی به زور به جامعه تحمیل کنند و اجازه کوچکترین انتقادی نمی دهند اینجا معلوم شد که باراک اوباما تصمیم جدی گرفت که در ایران ازادی بیان نباشد

توسط: نام مستعار
۲۳ ۱۰ ۱۳۹۲ ۱۸:۵۰
مثلادارن سیاست چماق وهویج رواجرامیکنن.اوبامامیگه تحریم نه،کنگره میگه تحریم آری.
صفحه از ۳
    بعدی